Instalacja Ubuntu na VirtualBox cz. 1 – konfiguracja nowej maszyny wirtualnej

Achtung! Po prawie 13 latach napisałem aktualizację jakby co – Jak zainstalować Ubuntu na maszynie wirtualnej VirtualBox? – superlama.pl


Nie inaczej – ostatnio kilku osobom polecałem zabawianie się z linuksami, było kręcenie nosem z live CD, trochę lepiej z Wubi. Kończyło się zazwyczaj z sugestią instalacji na wirtualnej maszynie – zazwyczaj do domowych zabaw polecam VirtualBox. Niemalże pełny poligon dla ciekawskich. Od czego zaczynamy?

I. Ściągnąć i zainstalować VirtualBox

II. Ściągnąć stosowny obraz Ubuntu (jak nie wiesz o co chodzi, to na tej stronie kliknij pierwsze start download🙂

Uwaga: nie rzucaj się na wersję 64-bit, jeżeli masz 32-bit system i nie masz procesora z VT – nie pójdzie (lista dla procków z VT-x Intela: http://ark.intel.com/VTList.aspx – jak masz AMD – to masz zadanie domowe;)

III. Zainstalować Ubuntu na VirtualBox

Najprościej będzie chyba obrazkowo:

1. Odpalamy VirtualBox i tworzymy nową maszynę przyciskiem Nowa

2. Nadajemy nazwę naszej maszynie, wybieramy rodzaj systemu jaki chcemy zainstalować oraz jego wersję (w predefiniowanych powinno być wszystko, czego potrzebujemy).

3. Przydzielamy ilość pamięci dla wirtualnej maszyny.

W zależności od tego ile mamy pamięci w komputerze i jakie systemy operacyjny/wirtualny mamy. Przykładowo dla Windows 7 64bit i komputera z 4GB – maszynie wirtualnej spokojnie można dać 2GB. Mówię tutaj oczywiście o domyślnej instalacji Ubuntu (specjalne, lekkie wersje zadowolą się nawet 512MB;)

4. Tworzymy wirtualny dysk twardy

Możemy zdać się spokojnie na sugestie programu – opcje jak poniżej i klikamy dalej:

W następnym oknie nadajemy plikowi nazwę oraz określamy gdzie ma być zapisany na dysku. Domyślne 8GB powinno wystarczyć, choć nie widzę problemu z innym rozmiarem jeżeli ktoś ma fantazję i ma – lub nie – miejsce na dysku. Klikamy dalej i w okienku z podsumowaniem create – utworzyliśmy w ten sposób wirtualny dysk, na którym zainstalujemy linuksa.

5. Mamy już gotową maszynę wirtualną.

Po utworzeniu dysku pojawi się ostatnie okno kreatora z podsumowaniem – dajemy Create jeżeli wszystko jest OK lub anulujemy jeżeli nie.

6. Dodatkowe ustawienia

Klikamy raz na liście maszyn wirtualnych na naszą pod linuksa i wchodzimy w Ustawienia. Wybieramy po lewej Ekran i ustawiamy opcje tak (pamięci można oczywiście dać trochę więcej jeżeli pracujemy na okrutnie dużym monitorze):

Zatwierdzamy zmiany, wracamy do menu głównego i uruchamiamy naszą maszynę wirtualną.

Ciąg dalszy w następnym odcinku:)

Nie bądź lama, udostępnij;)