Lenovo G 770, sterowniki do grafiki, duże użycie procesora w idle, zjebany dźwięk

(Uwaga: Istnieje nowszy dopisek – 2012.07.27 – dot. sterowników: Lenovo G770 najnowsze sterowniki do grafiki)

Lubię markę Lenovo. Nawet kupiłem kilka miesięcy temu ich laptopa. G770 z 'przełączalną’ grafiką. I teraz muszę przyznać, że trochę jestem rozczarowany „opieką”. Z nowszymi grami problem, bo stare sterowniki. Sterowniki na stronie Lenovo są z kwietnia 2011, a nowe od AMD czy Intela nie działają, bo to by było zbyt proste z tym mechanizmem.

Na szczęście znalazł się jeden sprytny – a właściwie to już chyba ekipa cała – Leshcat, która wypuszcza paczki sterowników zwane UnifL. Na stronce są świeże paczki ze sterownikami kart graficznych pracujących w takich zestawach jak u mnie.

A jak już jestem przy złych rzeczach – pod Windowsem (7 HP, 64bit) użycie procesora właściwie nie spada poniżej 20%. Nawet jak nic nie robię i prawie wszystko łącznie z antywirusem powyłączam. Proces, który to robi – NT system & kernel. Robiłem jakieś głebsze badania kiedyś – jakiś sterownik USB czy coś. Myślałem, że przez to wentylator właściwie nie przestaje pracować (no, powiedzmy, że 'pulsuje’). Ale to nie to. Poczytałem trochę na forach Lenovo Support – coś jest zjebane przez Lenovo i tyle.  ACPI, BIOS, EC i takie tam. Tak samo jak świrujący dźwięk (takie przerywanie – coś jakby z zarysowanej płyty, ciężko to wytłumaczyć – najpierw myślałem, że to wina Muzodajni). Żeby sprzęt za ponad 2.5k nie potrafił mp3 odtwarzać bez problemów… I teraz, jak się przy okazji pisania tego artykułu doedukowałem o swoim laptopie, to mam ochotę go odesłać. W sumie awaryjne jakieś urządzenie znajdę na ten czas.

Na koniec jeszcze optymistycznie dodam – wygląd i zajebista klawiatura są niezaprzeczalnymi plusami tego laptopa – ale to nie wszystko.

W linuksie wentylator jest mniej uciążliwy, ale jest. Jest też podobno rozwiązanie – linki do przydatnych rzeczy w tym temacie na wszelki wypadek sobie tutaj zapiszę – może kiedyś się pobawię:

http://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-3000-and-Essential/Replacing-G570-fan/m-p/623731/message-uid/623731#U623731

http://acpi.sourceforge.net/dsdt/

Nie bądź lama, udostępnij;)