Dlaczego sprzątanie zajmuje mi tyle czasu?

Dlatego, że mam za dużo niepotrzebnych rzeczy. Ot co.

Może nie jestem straszliwym bałaganiarzem, ale do pedanta też mi daleko. Część swojego bałaganu tłumaczę tym, że na pewne rzeczy szkoda mi czasu. I tak się zbiera.

Dojazdy do pracy zajmują mi ponad 2.5h dziennie – stąd wiele rzeczy odkładam na później lub w inne miejsce. Dzięki temu w tygodniu oszczędzam na drobiazgach sporo czasu. Z drugiej strony – jak już się trafi jakiś dzień wolny lub sobota, to sprzątaniu nie ma końca. Dlatego też często odkładam pewne w sprawy w nieskończoność. Błąd. Mam zamiar zmienić to. Podsumujmy przyczyny:

  • często nie odkładam rzeczy na miejsce lub kładę tam, gdzie nie powinny stać (np. spray do stóp na półce z książkami – bo z łóżka wygodniej się pryska stopy niż w łazience z kibelka)
  • stos paragonów w portfelu – ten stos co jakiś czas przekładam do szuflady, bo są tam jakieś gwarancyjne paragony, ale nigdy nie mam czasu ich przejrzeć. W związku z tym w szufladzie z czapkami połową miejsca zajmują paragony. I jeszcze między książkami jedna kupka. I przez kilka sprzątań tylko je przestawiam na czas wytarcia kurzu, po czym wracają na miejsce
  • ubrania można od razu chować do szafy – robię to wprawdzie kilka razy w tygodniu, ale na prawdę nic by mi się nie stało, gdybym robił to codziennie
  • marnuję czas na pierdoły i rozpraszam się podczas sprzątania – czy na prawdę muszę zaglądać na Facebooka gdy odkurzam obok biurka z włączonym komputerem?
  • wszelakie pudełka i opakowania – pozbierać, co niepotrzebne wyrzucić, co potrzebne – poskładać i do piwnicy bądź na szafę.

To taki szybki przebieg, bo akurat dzisiaj mam plan przestawienia szafek w pokoju, więc jest okazja do zrobienia tam porządku. Z pewnością przedstawię relację.

I byłbym zapomniał – buty na prawdę można chować do szafki. Dziecko się nie potknie, nie trzeba ich przestawiać podczas odkurzania, a schowanie ich zajmuje kilka sekund.

A Ty?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *